רחוק מהעין, קרוב אל הלב

כך תצליחו לנהל קשר בשלט רחוק

קשרים ומערכות יחסים | שני, 07 ינואר 2013 21:17

בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, אפשר לעשות כמעט כל דבר מכל מקום בעולם. אפשר לערוך קניות מהמיטה בבית, לנהל את חשבון הבנק מחוף הים ואפשר אפילו לשים פתק בכותל מכל סמארטפון. דבר אחד שאי אפשר לעשות מרחוק, הוא לנהל מערכת יחסים תקינה. אז מה זה אומר ואיך בכל זאת יש כאלה ששורדים את זה?

תחילה, נפתח ונגיד שיש כמה סוגים של "לונג דיסטנס ריליישנשיפ"(Long distance relationship) או קשר בשלט רחוק, לכל קשר כזה יש מאפיינים שמייחדים אותו. אך לכולם דבר אחד משותף, והוא שבסופו של יום ארוך, כל אחד מבני הזוג הולך לישון לבד, בלי חיבוק ובלי נשיקה.

עכשיו נבחין בין סוגי מערכות היחסים האלה:

לונג דיסטנס, פשוטו כמשמעו

אם את ירושלמית והוא תל אביבי אז זה לא נחשב לונג דיסטנס. נכון, אם תכיני לו עכשיו קפה, עד שהוא יגיע הקפה כבר יתקרר. אבל עדיין, אני לא מחשיבה את זה. אם את מקיבוץ יטבתה והוא מקריית שמונה אז זה כבר סיפור אחר לגמרי. זה לא סביר להפגש לסרט ושבסוף הדייט כל אחד מכם יחזור לביתו. אז איך קשר כזה עובד?
בשביל שזה יצליח, על כל אחד מבני הזוג לרצות שזה יצליח. זה אומר להשקיע את מירב המאמצים. כל עוד את ממשיכה להתגורר בצפון והוא בדרום, לא תיפגשו כל יום. וכאשר תיפגשו, זה כנראה יהיה ל-24 שעות לפחות. אתם צריכים לתאם ציפיות ולראות מתי כל אחד יכול לנסוע אל השני, ולכמה זמן.
כמה דברים שכדאי לעשות כדי לשפר את המצב:

אם אתם עובדים במשמרות, נסו לדחוס כמה שיותר משמרות בימים צפופים כדי שתוכלו לפנות לעצמכם את סוף השבוע.
אם אתם לומדים, השתדלו לסיים את כל המטלות במשך השבוע, ככה תוכלו להנות מהסופ"ש בראש שקט.
הקפידו שההשקעה שלכם תהיה הדדית. לא הגיוני שהוא יסע אלייך פעם בשבועיים, ושאת תסעי אליו רק פעם בשלושה חודשים. אם הוא משקיע פחות, זה יכול להעיד על כך שהוא נצלן וכל עוד את מוכנה להיות זאת שנוסעת, הוא לא יתאמץ לקום מהכורסא. אם הוא לא נצלן, זה יכול לחלופין להעיד על כך שהוא כבר פחות מעוניין בקשר הזה. הרי אם הוא משתוקק לבלות איתך, הוא יארוז תיק ויהיה על הרכבת עוד לפני שתספיקי להגיד "ג'ק רובינזון".

צבא

חיילת סקסית עם M16"מאמי, אני יכולה לחזור אליך מאוחר יותר, אני באמצע חיסול"

תקופת השירות הצבאי לא קלה לאף חייל או חיילת. כשחבר שלך קרבי ונמצא כל היום בשטח או אם הוא לוחם בסיירת מטכ"ל או פרח טייס זה נהיה אפילו עוד יותר קשה. הוא חוזר הביתה אחת לחודש. במשך החודש הזה את לא בהכרח יודעת היכן הוא נמצא, הפלאפון שלו תמיד כבוי. גם כאשר הוא מספיק להרים אלייך טלפון, הוא מאוד מוגבל מבחינת המידע שמותר לו לשתף איתך. השיחה צריכה להיות קצרה כי בשעת הט"ש הוא גם צריך להספיק להתקלח ולהגיד שלום לאמא.
את אף פעם לא יודעת מתי הוא הולך להתקשר. הזמן שלו לטלפונים אינו מוגדר מראש ולכן כל פעם שהטלפון הסלולרי שלך יצלצל, העולם יחכה. אין מצב שתהיה לך שיחה שלא נענתה.
התקופה הזאת מלווה בהרבה געגועים, דאגות ולחצים. ולמרות כל זה, את אמורה להמשיך ולתפקד כרגיל.
לפעמים את ממש תרצי לשוחח איתו, לעדכן אותו במה שעובר עלייך ולתאר לו את השמלה החדשה שקנית אבל הוא לא יענה לך לטלפונים.
קשר כזה שונה מהותית מהקשר הקודם שהזכרתי כיוון שכאן אין לך את האפשרות להרים את הטלפון ולדבר כאן ועכשיו עם החייל שלך.
ברגעים קשים, תזכרי ששלוש שנים הן כלום לעומת חיים שלמים. למשפט הזה יש אפקט של קסם.  

כאשר אחד מבני הזוג נמצא בארצנו הקטנטונת, ואילו בן הזוג השני נמצא אי שם בגולה, בנוסף למרחק העצום יש להתמודד עם הפרשי השעות. אציג לכם דוגמא מופרכת: אני סטודנטית למשפטים במרכז הארץ והוא מדריך בבית-ספר לטיסה בפלורידה. המרחק בינינו הוא 10,671 ק"מ. פלורידה נמצאת 6 שעות מאחורי שעון ישראל. במילים אחרות, כשאני קמה בבוקר הוא עוד ישן. כשהוא קם, אני בלימודים. כשאני מסיימת לימודים, הוא עובד. כשהוא מסיים לעבוד, אני הולכת לישון. קל זה לא.
אז מה עושים?!

צברתי לא מעט נסיון בניהול מערכת יחסים בשלט רחוק, ואספתי 8 טיפים שימושיים במיוחד בשבילכם.

כך תנהלו קשר בשלט רחוק:

טלפון, מייל, וייבר, סקייפ ואפליקציות נוספות

לרובנו יש שיחות ללא הגבלה. ואם אין לך, זה הזמן לעבור לחברת תקשורת שמספקת את זה. נצלו גם את האפליקציות החדשות. אם חבר שלך בצבא זה לא ממש יכול לעזור אבל אם חבר שלך גר רחוק, התוכנות האלה מאפשרות לכם לדבר, להתכתב ולראות אחד את השני בחינם. תנסו לקבוע לעצמכם "דייט קבוע" בסקייפ. חשוב לפנות זמן מיוחד לשיחות ארוכות ואינטימיות.

הופיעו פתאום

אמרנו שכל פגישה שלכם כרוכה בתכנון מראש. נסו מדי פעם להפתיע את בן הזוג כשהוא ממש לא מצפה לזה. מומלץ לתאם עם חבר טוב שלו או עם הוריו. את לא רוצה להשקיע זמן וכסף, להגיע עד לביתו כדי לגלות שהוא עשה את הדרך ההפוכה ויושב בסלון ביתך. אם הוא חייל, הפתיעי אותו בביקורים של שבת בבוקר. הוא ישמח.

הפתעות ומתנות

הדבר החיובי היחיד בסקס בסקייפ הוא שזה סקס בטוח

להפתיע ולתת מתנות זה נכון בכל מערכת יחסים, אבל בקשר בשלט רחוק זה עוד יותר נכון. אין מישהי שלא תשמח לקבל זר פרחים עם שוקולדים וכרטיס ברכה. אני חושבת שצריכים להזהר ממערכת יחסים שבנוייה על חומריות, לכן יש להקפיד לא להגזים עם המתנות. זה מתאים בעיקר לציון תאריכים חשובים.

הבנה הדדית

קשר כזה הוא קשה לשניכם. יש להיות סובלניים כלפי האחר. לא בכל פעם שתרצי לדבר איתו הוא יוכל לעצור הכל ולהיות קשוב אלייך. וגם את לא בהכרח תוכלי לתת לו יחס בכל פעם שהוא ירצה בכך. אם חבר שלך מתגורר בחו"ל, נהגי בהגינות ואל תצפי ממנו שיתעורר ב-4 לפנות בוקר רק כי זאת שעה שנוחה לך לדבר בסקייפ. כשהוא חוזר מהצבא, זכרי שלא רק אלייך הוא מתגעגע אלא גם למשפחה ולחברים אז תני לו את המרחב וה-ספייס שהוא צריך, הרי גם להם מגיע זמן איכות איתו.

נצלו כל שנייה ביחד

כשסופסוף הגיע הסופ"ש או החופשה המיוחלת וחבר שלך חזר אלייך (מהצבא, מהלימודים או מחו"ל) תתכננו את הזמן הקצר שיש לכם כך שכל שנייה תהיה מנוצלת היטב. תטיילו, לכו לים, לקולנוע, למסעדה טובה ואל תשכחו להשאיר זמן לסקס טוב. יש לכם הרבה מאוד פערים להשלים. השתדלו לשים את העבודה ואת הלימודים בצד.

תכננו את הפגישה הבאה

ככה יהיה לכם למה לצפות. אפשר אפילו להכין טבלת ייאוש. ספרו את הימים עד לסוף תקופת המבחנים, עד לשחרורו של החבר מצה"ל, עד שיחזור לארץ או עד שאת תטוסי אליו.

העסיקו את עצמכם

כשיושבים בבית חסרי מעש לבד, מתגעגעים הכי הרבה. למה? כי משקיעים בזה הכי הרבה מחשבה. לכן תקדישו זמן פנוי לתחביבים, כושר, חברים ולסדרות טלוויזיה. אם תעשי חישוב שבכל ערב תצפי בפרק אחד של האנטומיה של גריי, עד סוף העונה, אהובך כבר יחזור אלייך. שימי לב שאת כבר מרגישה הרבה יותר טוב.

האהבה מנצחת הכל

בסוף יהיה טוב. האהבה תנצח, זכרי שהמרחק הזה הוא רק זמני. בעוד שנה, שנתיים או שלוש אתם תשבו מחובקים על הספה בדירתכם הקטנה ותגידו: "היה שווה לסבול 3 שנים כי עכשיו אנחנו כל החיים ביחד".

לאחר כל מה שאמרנו, הבחנו בעולם שלם של קשיים וחסרונות. אבל גם ראינו שיש לנו דרכים להתמודד עם אותם קשיים.
יש כאן גם נקודה חיובית נוספת מאוד משמעותית, אם בוחרים להיות ביחד על אף המרחק, כנראה שלא מדובר בקשר סתמי. כאשר את ובן זוגך משקיעים מאמצים של זמן, הוצאות כלכליות וויתורים למיניהם, היו בטוחים שהאהבה היא כנה ואמיתית.

השתנה לאחרונה ב שני, 07 ינואר 2013 21:35

3 תגובות

 • לינק לתגובה לילי שבת, 26 ינואר 2013 14:52 נכתב ע”י לילי

  כתיבה מעולה, מחכה לכתבות נוספות ממך! :)

  Report
 • לינק לתגובה מיכאל חמישי, 24 ינואר 2013 16:53 נכתב ע”י מיכאל

  אלינור, לדעתי אם יש אהבה, המרחק לא אמור להשפיע. שרדתם 5 שנים ילד, מה זה נגמר בסוף?

  Report
 • לינק לתגובה אלינור חמישי, 24 ינואר 2013 13:43 נכתב ע”י אלינור

  זה נכון אבל זה סבל. אחרי 3 שנים של קשר במרחק 5 שעות נסיעה ועוד צבא שירות משמעותי ולא קל לכל אחד מאיתנו, אין סיכוי בעולם שאני עושה את זה לעצמי שוב.

  Report

השאר תגובה

יש למלא את השדות המסומנים בכוכבית.